Menu

Na regale

szkice i notatki, spiski i zapiski z przeczytanych książek. Głównie z polskiej prozy XX i XXI w.

Twarz pokerzysty

hichal23

Dwóch mężczyzn w dojrzałym wieku spotyka się w pensjonacie nad morzem. Jeden jest prawdopodobnie sam, drugi ma żonę i córkę, które im towarzyszą. Rozmawiają przez jeden cały dzień. Na plaży, w pensjonacie, na dancingu i w nocy na molo. Chociaż to właściwie nie rozmowa, a monolog mężczyzny nazywanego Dymitrem, bo taki pseudonim miał w AK w czasie wojny.

 

Dymitr opowiada swojemu słuchaczowi to, co przydarzyło mu się zaraz po wojnie, kiedy jako były członek Armii Krajowej siedział w więzieniu. Został z niego wypuszczony ale w zamian miał odnaleźć Złowrogiego. Człowieka, który w czasie wojny donosił Niemcom na kolegów z partyzantki, a w początkach PRL-u dał się we znaki nowej władzy.

 

Bohater "Twarzy pokerzysty" miał się udać do Bagnisk i odnaleźć Złowrogiego. Dostaje pieniądze, broń i pomocnika. Obaj ruszają w drogę. Od samego początku towarzyszy im chęć ucieczki za granicę. Jednak honor żołnierzy AK im na to nie pozwala.

 

Dymitr po przybyciu do Bagnisk rozpoczyna detektywistyczne śledztwo. Łapiąc się szczegółów i niepewnych tropów powoli dąży do rozwiązania zagadki: kto z miejscowej elity jest złowrogim. Na swojej drodze napotyka mnóstwo utrudnień. Jednak mimo to, jak w każdym kryminale, rozwiązuje problem.

 

W powieści Hena obok działań detektywistycznych mamy obraz rozczarowań byłych żołnierzy AK. Alkoholik Zawisza - były dowódca, Dymitr - biorący pieniądze od służb komunistycznych. Tak w rozmowie z głównym bohaterem podsumowuje to Zawisza:

 

Do czego ja się nadaję? Co ja umiem? Dowodzić szwadronem kawalerii? Kawalerię likwidują, a ja nic innego nie załapałem. Wszystko, co umiałem - nieważne. Wszystko, o co się biłem - nieważne. Wszystko, w co wierzyłem - anulowane, uchylone, zniesione. (79).

 

[Józef Hen, 'Twarz pokerzysty" mg Warszawa 2010, cena 34,90]

 

MH

 

 © Na regale
Blox.pl najciekawsze blogi w sieci