Menu

Na regale

szkice i notatki, spiski i zapiski z przeczytanych książek. Głównie z polskiej prozy XX i XXI w.

Kultura obrażonych

hichal23

Izabela Filipiak to jedna z głośniejszych polskich pisarek lat 90 XX w. głównie za sprawą opublikowania książki pod tytułem "Absolutna amnezja" (1995) oraz lesbijskiego coming outu. Poza książką opublikowaną w 1995 roku opublikowała między innymi zbiory opowiadań "Śmierć i spirala" (1992), "Niebieska menażeria" (1997); tomik wierszy "Madame Intuito" (2002); zbiór felietonów "Kultura obrażonych" (2003). Jednak od dłuższego czasu Filipiak-pisarce towarzyszy cisza.

W zbiorze felietonów "Kultura obrażonych", wcześniej opublikowanych na łamach m. in. "Marie Claire", "Pani" czy "Aktivist", Izabela Filipiak mówi mocnym feministycznym głosem. Głosem homoseksualistki, której zależy na tym, aby wreszcie obalić patriarchalną dominacją nad światem. Aby wreszcie kobiety na równi z mężczyznami mogły decydować o sobie, o losach swoich rodzin czy państwa.

 

Tak pisze o zwolennikach parytetu w rządzie:

 

Zwolennicy kobiet we władzy cenią ich opiekuńczość, zdolność do ujmowania kwestii społecznych z nowej perspektywy, większą wrażliwość na potrzeby grup zaniedbanych i upośledzonych, mniejszą skłonność do pobłażania własnym ambicjom, dokładność i rzetelność.

 

Autorka "Niebieskiej menażerii" pochylając się nad losem kobiet dostrzega brak reakcji otoczenia na ich prośby. Pisze o tym, że kobiety upominające się o swoje, o lepsze traktowanie, o pomoc ze strony męża w wychowywaniu dzieci są traktowane jako roszczeniowe. Przez co przylega do nich opinia złośliwych, stawiających wymagania, co powoduje, że jest im jeszcze trudniej, dlatego:

 

Zagoniona matka raczej porazi prądem własne dzieci, niż wymusi na swoim chłopie udział w  ich wychowaniu. Pracownica dobierze drugi etat, zamiast domagać się podwyżki. 

 

W swych felietonach Filipiak skupia się także na walce o związki partnerskie, o akceptację homoseksualizmu. Porusza również problemy aktualne w danej chwili jak choćby dojście do władzy w Austrii prawicowego rządu; czy zwolnienie Andy Rottenberg z funkcji dyrektora Galerii Sztuki Zachęta za wystawienie sztuki pt. "Papież przygnieciony meteorytem" Maurizio Cattelana.  

 

[Izabela Filipiak, "Kultura obrażonych" W.A.B. Warszawa 2003]

 

MH

 

 © Na regale
Blox.pl najciekawsze blogi w sieci