Menu

Na regale

szkice i notatki, spiski i zapiski z przeczytanych książek. Głównie z polskiej prozy XX i XXI w.

Silikon

hichal23

1

Wydawca zbioru felietonów Manueli Gretkowskiej pt. "Silikon" zaproponował na okładce taki opis:

 

"Silikon" to zbiór błyskotliwych tekstów, w których Manuela Gretkowska ujawnia jeszcze  jeden swój dar - talent publicystyczny. Pisze przeciw stereotypom, wbrew konwencjom obyczajowym i estetycznym. (…) Te publiczne wypowiedzi Gretkowskiej są dla jednych dowcipną, trafną analizą absurdów i zjawisk kulturalno-społecznych, a dla innych prowokacją i powodem podania autorki do sądu.

 

2

"Silikon" zbiera felietony autorki "Polki" z lat 1995-2000 publikowane na łamach m. in. "Elle", "Wprost" czy "Playboya". Gretkowska po opublikowaniu trzech książek: "My zdies emigranty" (1992), "Tarot paryski" (1993) i "Kabaret metafizyczny" (1994) - w szczególności tych dwóch ostatnich - została okrzyknięta feministyczną skandalistką. I właśnie z feministycznego punktu widzenia pisze swoje felietony, co w patriarchalnym niedawno oswobodzonym polskim społeczeństwie musiało budzić emocje.

 

Już w pierwszych tekstach "Silikonu" Gretkowska domaga się rewolucyjnych zmian: w kanonie lektur szkolnych, który według niej jest tak ułożony, że wychowuje bezradne i naiwne dziewczyny, które w dorosłym życiu nie potrafią myśleć i o sobie decydować; w obyczajowości i prawie, kiedy domaga się prawa do aborcji, ponieważ to kobiet powinna decydować czy chce urodzić dziecko.

 

W kolejnych tekstach autorka "Miłości po polsku" namawia kobiety do korzystania z przyjemności jakie daje ciało, do odważnego eksperymentowania w łóżku, do seksu oralnego; nawołuje do korzystania z prawa do orgazmu, które tak samo mają kobiety, jak i mężczyźni.

 

Gretkowska broni również godności kobiet. Z entuzjazmem pisze o zakazie korzystania z usług prostytutek wprowadzonym w Szwecji i przekonuje do prawa do antykoncepcji.

 

3

Obok tekstów o wydźwięku feministycznym Gretkowska porusza także tematy związane ze swoimi podróżami między innymi do Francji czy Szwecji, pisze o powodzeniu kabały i jogi wśród celebrytów, zajmuje się kwestią wszechobecności paparazzi, podglądactwa, trudnego życia znanych osób i świata celebrytów zmieniającego się coraz bardziej w reality show.

 

Manuela Gretkowska wdaje się także w polemikę z producentami programu telewizyjnego "Wieczór z Wampirem", zarzuca bowiem prowadzącemu ten program Wojciechowi Jagielskiemu to, że zmanipulował wywiad a Madonną.

 

4

Druga część książki to zbiór wywiadów. Dwa przeprowadza autorka "Namiętnika" z Bogusławem Lindą i kontrowersyjnym fotografem Oliviero Toscanim.

 

Pozostałe sześć wywiadów to rozmowy z Manuelą Gretkowską przeprowadzone m. in. przez Krzysztofa Masłonia, Wiesława Kota czy Agnieszkę Górnicką-Boratyńską.

 

[Manuela Gretkowska, "Silikon" W.A.B. Warszawa 2000]

 

MH

    © Na regale
Blox.pl najciekawsze blogi w sieci