Menu

Na regale

szkice i notatki, spiski i zapiski z przeczytanych książek. Głównie z polskiej prozy XX i XXI w.

Achtung! Banditen!

hichal23

"Achtung! Banditen!" to zbiór opowiadań Wojciecha Albińskiego o II wojnie światowej. Zbiór opowiadań układający się w powieść. We wszystkich prozach opowieść prowadzona jest z punktu widzenia małego chłopca - Wojtka, występują ci sami bohaterowie, akcja rozgrywa się w Warszawie, częściej w podwarszawskich Włochach.

 

Wojna opisywana z perspektywy Włoch i punktu widzenia Wojtka jest jakby mniej groźna. Co prawda widzimy dymy palonej Warszawy. Do miejscowości co chwile przybywają nowe tłumu uciekinierów z ogarniętej powstaniem stolicy. Znikają ludzie. W domach obok rezydują najpierw Niemcy potem Rosjanie. Ale jednocześnie widzimy Wojtka i jego kolegów chodzących na prywatne lekcje, bawiących się, konstruujących bomby i petardy z prochu wydobytego z niewybuchów leżących w okolicy.

 

Jeśli narrator (dorosły Wojtek?) opisuje już tragedie wojny to skupia się na indywidualnym człowieku. Jak choćby: przypadkowej śmierci syna państwa Hauszyldów - Edzia, trafionego odłamkiem wielkości małego naparstka, gdy przez okno obserwował, w spokojny dzień, Warszawę. Czy kobietą jeżdżąca pociągiem dwa razy dziennie do stolicy i z powrotem, aby przyjrzeć się powieszonym przez Niemców młodzieńcom i rozpoznać wśród nich własnego syna.

 

Tragedia dotyka także rodzinę narratora. Ojciec Wojtka po przymusowym wcieleniu do wojska znika, przepada. Rodzina do końca wojny ma nadzieję na powrót męża, ojca. Gdy wojenne piekło się kończy, a jego nadal nie ma Wojtek z mamą jadą do Częstochowy na pielgrzymkę pomodlić się w intencji powrotu męża, ojca. Wracają do domu, gdzie czeka na nich list z Czerwonego Krzyża przekazujący wiadomość, że mężczyzna, na którego czekali nie żyje.

 

Sam autor "Lidii z Kamerunu" urodzony w 1935 roku jakby się bał posądzenia o autobiografizm umieszcza na końcu książki informację, że fabuła i bohaterowie są fikcją literacką.

 

[Wojciech Albiński, "Achtung! Banditen!", W.A.B. Warszawa 2009, cena 34,90]

 

MH

 

© Na regale
Blox.pl najciekawsze blogi w sieci