Menu

Na regale

szkice i notatki, spiski i zapiski z przeczytanych książek. Głównie z polskiej prozy XX i XXI w.

Dusza światowa

hichal23

Zaczęły rozmawiać w czerwcu 2012 roku, skończyły w sierpniu tego samego roku. Dorota Masłowska w tym czasie skończyła pracę nad książką "Kochanie, zabiłam nasze koty" i przygotowywała się do rozpoczęcia maratonu promocyjnego.

 

Dorota Masłowska z Agnieszką Dorotkiewicz znają się od dłuższego czasu, razem uczęszczały na wykłady na uniwersytecie. To mogło świadczyć, że rozmowa od samego początku będzie szła płynnie, na luzie. Jednak pierwsze tematy są rwane, krótkie. Widać, że rozmówczynie dopiero poznają, badają się wzajemnie na co mogą sobie pozwolić.

 

Z każdym tematem jest coraz lepiej. Pytania Dorotkiewicz to juz równorzędne wypowiedzi i riposty na to, co mówi Masłowska. A najdłuższy rozdział, rozmowa zatytułowana "Jedzenie z pęknięciem" to już pogadanka dwóch dobrze zaprzyjaźnionych kobiet, które wymieniają się przepisami, udzielają sobie porad, chwalą się, co ostatnio im się udało ugotować.

 

To, co najważniejsze w tej książce jest jednak wcześniej. Rozmowy o Ameryce, polityce, o pracy pisarza i chorobach zawodowych literatów. O modzie na bycie niemodnym. Masłowska mówi o sztuce zawłaszczanej przez politykę i ideologię. Sama autorka "Pawia Królowej" z całą mocą odcina się od jakiegokolwiek zaangażowania. Jak pisał Michał Szymański w recenzji "Duszy światowej" w "Tygodniku Powszechnym" (41/2013) "Masłowska jest programowo bezprogramowa i niezależna".

 

O czym jeszcze rozmawiają Masłowska z Dorotkiewicz?, jak podaje wydawca:

…o morzu, wielkim mieście, pracy, samotności, o literaturze, o Polsce i irokezie tudzież jego braku, zantagonizowanych mediach i rozpadzie więzi społecznych.

 

Na koniec książki dostajemy rozdział pt. "Później" - rozmowę przeprowadzoną już w 2013 r. Masłowska w tym fragmencie weryfikuje to, co powiedziała wcześniej, opowiada o tym, co ją spotkało w związku z wydaniem "Kochanie, zabiłam nasze koty".

 

"Dusza światowa" to wypowiedź w pełni dojrzałej i ukształtowanej, mającej plan na dalsze życie najwybitniejszej polskiej pisarki po 1989 roku.

 

[Dorota Masłowska, Agnieszka Dorotkiewicz, "Dusza Światowa", Wydawnictwo Literackie, Kraków 2013, cena 32,90]

 

MH© Na regale
Blox.pl najciekawsze blogi w sieci