Menu

Na regale

szkice i notatki, spiski i zapiski z przeczytanych książek. Głównie z polskiej prozy XX i XXI w.

Obok Julii

hichal23

Miłość do nauczycielki z "Madame" Libery. Część dialogów na wzór Marka Hłaski. Hemingway  w tle. A reszta opowieści to już sam Eustachy Rylski. Kilka lat pracy i powstaje powieść.

 

"Obok Julii" to najnowsza powieść Eustachego Rylskiego. Powieść, która potwierdza kunszt pisarski autora "Warunku".

 

Rylski, jak w większości swoich książek, opowiada czasy minione. Tym razem jest to czas rozpięty pomiędzy latami 40 XX w. a początkiem wieku XXI. Główny bohater Jan Ruczaj opowiada swoje życie. Trzeba przyznać, że było ono awanturnicze i pełne przygód. Trzy zabójstwa, nielegalne przewożenie ludzi przez granicę, praca na usługach mafii czy chociażby szmuglowanie towarów deficytowych do Polski w okresie komunizmu. Wreszcie na starość spokojna praca taksówkarza, a dla kaprysu kupowanie udziałów w gazecie.

 

Tak żył Jan Ruczaj. Jednak całe życie dokuczała mu samotność. Miał znajomych, ale nie przyjaciół. Miewał kochanki, ale nie miał żony. Być może ta samotność była winą samego Ruczaja. Od początku się wyróżniał w grupie. Zawsze uważał się za kogoś lepszego. Był egoistą, który chciał doświadczać tylko przyjemności.

 

Postacią, która spina całe życie Ruczaja jest Julia Neider. Nauczycielka, która chciała wszystkich przekonać do słuszności komunizmu. Niezwykle piękna. W życiu głównego bohatera jest ona ciągle obecna. Pojawia się w jego dzieciństwie, młodości i starości. To właśnie ją Ruczaj nielegalnie przewozi przez granicę po to by za jakiś czas uczestniczyć w gangsterskiej egzekucji na niej. Ale nawet po śmierci Julii Jan nie może o niej zapomnieć.

 

Miłość jak z "Madame" Libery. Natomiast nad pracą młodego Ruczaja w bazie transportowej, przewożącej drewno z gór i rozmowami pracowników tej bazy odnajdziemy "patronat" Marka Hłaski chociażby z "Następnego do raju". Narrator "Obok Julii" Jan Ruczaj często mówi o panującym upale, tego rodowód również można odnaleźć w twórczości Hłaski, szczególnie w tej izraelskiej.

 

Po publikacji "Obok Julii" pojawiły się głosy, że tą książką Rylski żegna się z czytelnikami, że kolejnej nie będzie. Mam nadzieję - podobnie jak w przypadku Jerzego Pilcha - że te pogłoski się nie potwierdzą i doczekamy się nowych książek.

 

[Eustachy Rylski, "Obok Julii", Wielka Litera, Warszawa 2013, cena 39,90]

 

MH

 

© Na regale
Blox.pl najciekawsze blogi w sieci